Očkování

Hrazené ze zdravotního pojištění:

Očkování proti tetanu - během preventivních prohlídek sledujeme očkování proti tetanu, které se přeočkovává po 10-15 letech, nad 60 let věku po 10ti letech. Standartní schéma je tedy: očkování v dětstvém věku, naposledy ve 14ti letech, dále kolem 30.roku věku, ve 45 letech,  v 60, 70 a 80ti. Aplikuje se jedna očkovací dávka do ramene. Kolem 30. roku věku je doporučeno očkovat proti tetanus spolu s pertusí, neboli černým kašlem, v jedné očkovací dávce. Černý kašel je zvláště nebezpečný pro novorozence a malé děti, proto se toto očkování doporučuje u žen plánující těhotenství a u lidí, které se setkávájí zejména s novorozenci. Tato látka avšak není plně hrazena z pojištení. Doplácí se kolem 700 Kč.

Očkování proti chřipce se provádí od října do poloviny prosince každého roku, je plně hrazené ze zdravotního pojištění u všech pacientů nad 65 let věku, dále u pacientů s onemocněním srdce, plic, ledvin, u pacientů po odstranění sleziny a u pacientů s cukrovkou. Očkováním proti chřipce předcházíme komplikacím s ní spojených jako například zápalu plic, který je u seniorů a rizikových osob zvláště nebezpěčný.

Očkování proti pneumokokovým infekcím - od 1.10.2015 je navíc hrazena ze zdravotního pojištění lidem nad 65 let věku vakcína proti bakterii Streptococus pneumonie. Toto očkování taktéž doporučuji jako prevenci zápalu plic. Lze očkovat celoročně. Hrazená je vakcína Pneumo 23. Dále existuje vakcína Prevenar 13, na kterou si pacient doplácí kolem 500 Kč. Nejúčinnější je kombinace obou.

 

Nehrazená očkování:

Očkování proti klíšťové encefalitidě - očkuje se třemi dávkami, poté se přeočkovává za 3- 5 let.

Očkování proti žloutence typu B - ročníky 1989 a mladší již jsou očkováni od dětských lékařů.

Očkování proti žloutence typu A - doporučeno zejména pro cestovatele.

V případě zájmu o další očkování se nás neváhejte zeptat.