Vybavení ordinace

 

Medingo - registrační sytém do čekárny, kam vložíte svoji kartičku pojišťovny či jiný doklad a zvolíte si volbu, zda jdete pro recept, k lékaři s nemocí, kvůli administrativě či na odběr krve, ekg atd. Tento sytém zrychluje naši práci a pacientům zajistí komfort v čekárně.

 

EKG - dvanáctisvodové EKG nám slouží k "natočení srdce", poskytuje informace o rytmu, frekvenci a detekuje arytmie srdeční. Využíváme ho k prevenci, pacient má toto vyšetření hrazené nad 40 let věku jednou za 4 roky, dále v rámci předoperačního vyšetření, u diabetiků a lidí s vysokým krevním tlakem a dále samozřejmě u aktuálních potíží dle rozhodnutí doktora.

 

CRP (C- reaktivní protein) - z malého vpichu do prstu zjistíme rovnou v ordinaci, zda jde o virový či bakteriální zánět, neboli zda nejsou či jsou indikována antibiotika

 

INR neboli Quick - z kapilární krve z prstu zjistíme u pacientů užívající lék Warfarin, zda mají účinně ředěnou krev. Jde o pacienty s arytmií srdce (fibrilací síní), s trombozou žil či pacienty s umělými chhlopněmi. Řěděním krve přecházíme uvolnění trombu a s tím spojeným komplikacím, například cévné mozkové příhodě. Touto šetrnou metodou již pacienti užívající Warfarin nemusí chodit na odběr ze žíly.

 

FOB neboli TOKS (test na okultní, neboli skryté krvácení do stolice) - tento jednoduchý test využíváme jako prevenci nádorů střev, ukazuje okem neviditelné krvácení do stolice, ze zdravotního pojištění je hrazené nad 50 let věku jednou za rok do věku 55 let, dále po dvou letech, nebo pacient může volit celkové vyšetření střev, neboli koloskopii a v případě negativního výsledku nemusí 10 let podstupovat další vyšetření, pokud nemá obtíže. Materiál na odběr vzorku stolice Vám dáme v ordinaci, poté jen stačí přinést zpět a výsledek máme okamžitě k dispozici. V případě pozitivy následuje koloskopické vyšetření. Nemusíte se bát, že by šlo hned o nádor. Krvácet můžou stejně tak hemoroidy nebo polypy, což jsou dobře odstranitelné útvary, jejichž odstraněním předcházíme komplikacím.

 

Strept test - při bolesti v krku můžeme udělat výtěr z krku na bakterii Streptokokus pyogenes. Výsledek máme díky přístoji v ordinaci do minuty.

 

24 hod. monitorování krevního tlaku neboli "tlakový Holter" - nabízíme monitorování krevního tlaku v průběhu dne a noci, při běžném režimu pacienta v domácím i pracovním prostředí. Toto vyšetření nám zobjektivizuje, zda pacient má či nemá vysoký tlak, zda je léčba krevního tlaku účinná, správně nastavená, vyloučí nám například syndrom bílého pláště.

 

ABI (ankle-brachial index), index kotník paže - provádí se vleže na lůžku změřením "tlaku" na všech 4 končetinách, test je hotový za 5-7minut. Vhodný je u diabetiků, u lidí s vysokým krevním tlakem, při podezření na aterosklerozu (ucpávání cév), např. když má pacient bolest v lýtkových svalech při chůzi. Test odhalí nedokrvení končetin, neboli ischemickou chorobu dolních končetin. V tomto případě pacienta odesíláme do cévní ambulance.